Apr 7, 2012

Kitabın Ege Yolculugu


Gel de kalbin Ege'de kalmasın... 15 yıldır Ankara'da yaşayan bir İzmirli olarak özellikle bahar aylarında İzmir özlemim hep artar, yaz aylarında ise tavan yapar. Annemlerin evinden yürüyerek 10-15 dakikada ulaşılan deniz kenarına (Kordon boyuna) Ankara'dan arabayla 2-3 saatte ancak ulaşırsınız. İzmir'den 2-3 saat arabayla uzaklaştıktan sonra gidebileceğiniz güzelliklerden hiç bahsetmek istemiyorum. Ankaralılar göl kenarlarında giderirler suya olan hasretlerini ama su kenarında doğup büyüdüyseniz gidermez göl kenarları suya olan hasretinizi.

Her neyse, İzmir özlemimin depreştiği şu günlerde bir de Türkiye'nin en iyi kitap fuarlarından biri olan İzmir Kitap Fuarı'nı kaçırmak daha da bozuyor insanın moralini. Geçen yıl işi gücü ayarlayıp hafta sonu için de olsa gitmeyi başarmıştım. Fuarda kendimi kaybedip şuursuzca kitap almış. Sonra da nasıl Ankara'ya götüreceğimin derdine düşmüştüm. Ancak bu yıl olmadı, gidemiyorum. Gidenleri kıskanıyorum. Annem telefonda teselli etmeye çalışıyor: "Kızım, istediğin kitap varsa, biz alırız. İmzalatılacak kitabın varsa, biz imzalatırız diye". Babamsa "O kitapları zaten internetten falan da alırsın sen, sıkma canını" diyor ama siz de biliyorsunuz aynı şey değil. Kendimi "Olsun, ayarlayıp İstanbul Kitap Fuarı'na giderim, hem o daha büyük, hem ona daha önce hiç gitmedim" şeklinde teselli etmeye çalışıyorum şimdilik.

Sevgili Egeliler veya Ege'ye gidebilecek olanlar 14-22 Nisan 2012 tarihleri arasında düzenlenecek İzmir Kitap Fuarı'nı kaçırmayın lütfen. Karışın kalabalığa, kapışın kitapları ve imzaları!!!

No comments :

Post a Comment